Традиції і правила Таджикистану

tadgТаджики — народ , який, зберігає та свято шанує свої національні традиції і передає наступним поколінням. Дотепер таджики (особливо в селах ) ходять в національному одязі : чоловіки у вишитих халатах і тюбетейках, а жінки в кольорових вишитих сукнях зі штанами, на голові обов’язково хустку, багато дівчат як і раніше заплітають по 40 кісок.

Етикет. У Таджицькій культурі покора, смиренність, гостинність, повага вважається головною складовою у взаємодії людей.

Норми поведінки: — У Таджикистані чоловік не має права заходити в будинок, в якому знаходиться тільки жінка, і навіть дівчатка ніколи не повинні залишатися наодинці з хлопчиками; — Якщо під час рукостискання до серця прикласти ліву руку, цей жест стане символом хороших манер і глибокої поваги; — У громадських місцях жінки і чоловіки завжди розділені; — Коли в будинок заходить гість, вставши зі своїх місць, все обов’язково таким чином повинні його привітати; — Представники старшого покоління завжди користуються особливою пошаною; — На базарах доречним завжди є торг.

Якщо в Таджицькому суспільстві ці моральні норми ігноруються або порушуються, про вільнодумців в кращому випадку почнуть ходити плітки, в гіршому – він піддасться гонінню з товариства .

Таджицькі звичаї та обряди є невід’ємною частиною життя і мають давні витоки населення країни . Серед них особливе місце займають весільні обряди, в яких головне місце займають магія родючості та обереги, культ предків.

Свято пролісків. Республіка Таджикистан — країна гір. Проліски — доказ приходу весни, яке служить для таджиків приводом до великого свята. Перший з хлопців, який знайде пролісок вважається справжнім щасливчиком. В гори поспішають усі хлопці, щоб нарвати квітів і подарувати їх матерям, сестрам, вчителям — як символ відродженого життя, символ молодості і краси. Потім у кожній родині готують традиційний плов, який носить назву — « Оші бойчечак » і збирають всіх близьких і рідних. Це святкування є підготовкою до Навруз – головного свята весни.

Навруз. «Навруз» — означає «Новий день». Таджики святкують його з 21 по 24 березня, ці дні оголошують вихідними. На свято в дусі народних традицій організовують різні ігри та заходи: кінні скачки, боротьбу силачів , пісні, танці і гуляння. За традицією велика увага приділяється оформлення і підготовці святкового застілля. Накриваючи столи, необов’язково подавати тільки їжу, також ставлять по 7 страв і предметів назви яких починаються з буків «с» і «ш». Таким чином, виходить 2 стола: «хафтсін» і «хафтшін». Причому, «син» і «шин» — це назва «с» і «ш» в алфавіті персів, а «Хафт» означає — «сімку» — священну цифру в зороастризмі і Ісламі .

Сайри лола. Свято тюльпанів. Це свято пов’язане з танцювальною і хоровою музикою. Це свято зявилося не на порожньому місці, Таджикистан – рідний дім тюльпанів. Саме таджицькі тюльпани стали джерелом появи німецьких тюльпанів.

Чайхона. Жителі Таджикистану насолоджуються своєю чайною традицією в місцевих закладах, які називаються «Чайхона» , тобто «Чайний дім». Чайхона – місце, де чоловіки збираються разом і обговорюють останні новини, або проблеми у своєму житті. У таджиків є звичай, згідно з яким, допивши останню краплю чаю перевертають свою піалу на столі. Ця дія означає, що людина більше не хоче пити чай, а готовий лише на розмову.

Таджицьке весілля. Одним з найулюбленіших у народі звичаїв є весілля. Сватання – є першою церемонією пов’язаною зі шлюбом. Відбувається офіційне представлення молодих, призначається день заручень, знайомство сімей і обговорюється розмір калиму. Досі калим невід’ємний атрибут весілля.

Заручини. У таджиків слово «заручини» має три значення : «кабулдоран» («згода володіти»), «ошхуракон» ( «частування пловом») і «оклик» («чистота, білизна »). Батьки нареченої приносять на заручини білу матерію, гарантуючи тим самим чистоту і непорочність своєї дочки.

Особливістю таджицького весілля є те, що вона завжди визначається в будинку нареченої. Тут накривають столи, приїжджає нареченій і пригощають гостей. Три дні він має провести в будинку майбутньої дружини. Потім приїжджають його друзі і забирають пару в будинок нареченого. По традиції молоді перший рік зобов’язані жити в будинку чоловіка, і лише згодом можуть переїжджати у власне житло.

Ритуальна традиція. В Таджикистані померлих людей відповідно до мусульманських традицій підготовляють до похорону. Канони ісламу категорично забороняють розтин. Людина повинна бути похована до заходу сонця, в той же день коли померла. Тіло миють, загортають у білий саван і поміщають в труну. Через три дні на поминки збираються гості, яким як частування подається традиційний середньоазіатський плов. Такий же обряд проводиться через 7 і 40 днів, 6 місяців і один рік після смерті людини.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.