Поняття алегорія

alegorДля початку ознайомимося з самим словом — з давньо грецької слово «алегорія» перекладається як іносказання. Тобто, вираз істини — тільки в іншому «світі», за допомогою конкретних образів. Смислова суть тексту , або висловлювання при цьому не змінюється.

Алегорія замінює то абстрактне значення яке ви збираєтеся озвучити допомогою непрямої ситуації з іншими об’єктами (наприклад, правосуддя можна зобразити за допомогою алегорії як жінки з пов’язкою на очах і з терезами у руках, смерть — за допомогою образу чорної фігури з косою, або черепом.) Цей прийом літературний прийом деякі вважають художнім ,так як він використовується в художніх творах багатьох письменників, поетів, публіцистів. Деякі ж ,навпаки, вважають що так вважати не можна, так як в ньому недостатньо поетичності й художності.

Моя думка на цей рахунок двояка, з одного боку — так, цей прийом може бути недостатньо художнім, поетично наповненим, і так, він служить і прив’язаний до певного образу. З іншого — він доповнює цей образ , дає глянути по-іншому на те абстрактне поняття, яке бажає пояснити літератор, дає можливість більш точно сприйняти сенс висловлювання забарвлює мова, і тому це доводить що алегорія має сенс і як художній прийом.

Алегорія у своїй первісній формі була спрямована на те, щоб просто передавати прихований зміст, використовуючи при цьому інші образи, які не пов’язані ,на перший погляд ні чим. Важливо зазначити, що алегорія в основному використовується тлумачення абстрактних понять ,не пов’язаних з конкретними предметами. Вона спочатку була дуже популярна у східній поезії, з його розгорнутим мисленням багатою культурою , і розвиненим літературною спадщиною. В подальшому стала популярна в Європі так як уніфікувала поняття до якого була застосована. Алегорія застосовувалася при тлумаченні Гомера, Біблії, так як мала однозначний характер і давала можливість персоніфікувати чесноти і вади.

Алегорію як художній прийом вивчали і тлумачили по різному. І. в. Вінкельман ввів поняття «алегоричної форми» як основної умови появи ідеального твору мистецтва. Саме Винкельмановской алегорією, пов’язане формування нової естетики прекрасного, яке пов’язується не з раціональними і логічними «правилами» і не з емпіричним смаком, але з спогляданням — з «почуттями, освіченим розумом» (Вінкельман).

У другій половині XVIII століття поняття цього худ. прийому було розширено, і чим стало схоже з поняттям символу. Особливо це видно в період розквіту романтизму. Але хоч і в цей період алегорія розширювала своє значення ,і використовувалася в основному для нарощування образності, художнього оздоблення , але вона все ж вирізнялася від символу. І головним розходженням між такими поняттями як «символ» і «алегорія» було те ,що «символ»має властивість многозначия, а «алегорія « многозначна».

Застосовується алегорія в основному в таких жанрах як притча і байка, там вона найбільш воспотребима , оскільки дозволяє пояснити що-небудь абстрактне , ніж те конкретизованим, точним. Але це зовсім не означає що вона не застосовується у художніх творах. Важко назвати автора ,який жодного разу за своє творче життя не застосовував цей прийом, так чи інакше , мав місце бути. Потрібно не забувати що алегорія також застосовна в образах не тільки літературних а також живопису і скульптурі.

Мене вразило те , що такий художній прийом, як алегорія, має таку довгу історію розвитку, що її ,на мій погляд, позаздрили б багато народності). Вона пережила багато метаморфоз, змінювалася, служила різних епох, навіть на даний момент вона використовується нами.

Цей художній прийом пройшов багато століть пронизував багато видів мистецтва, і по суті він один з тих худ. прийомів, який може їх об’єднати ).При цьому він зрозумілий, що не менш важливо, він може використовувався в переказах, казках, легендах, і допомогти автору сказати те — що саме він хотів донести, не боячись що сенс його слів буде втрачений.

Алегорія універсальна і точна — у цьому її сенс, і на мій погляд, головний плюс. Вона дозволяє подивитися між рядків у книзі — зрозуміти що саме сказав автор, у живопису — відкрити для себе прихований сенс картини, в скульптурі — подивитися на композицію в новому світлі.

Поняття алегорія: 1 комментарий

  1. Таня

    Я вперше на цьому сайті. Думаю найду для себе багато корисного і цікавого.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.