Поняття катарсису

katarsisТермін катарсис. Просте та одночасно дуже складне питання… Існує багато визначень даного терміну. Саме поняття пов’язане з драматургією, з театром, з Аристотелем. Катарсис в наш час використовується як синонім до визначення емоційної розрядки (інсайт). Трагічне очищення. Катарсис це найвідоміше у мистецтві пікове переживання ,яке здатне запустити трансформацію особистості.

Фрейд свого часу з’ясував , що просте повідомлення пацієнту про причини його хвороби, навіть якщо ці причини абсолютно правильно зрозумілі та проаналізовані, не дає результату.

Необхідно додати емоційну складову, замученість в ситуацію, що дозволяє співвіднести реально пережиті почуття зі словами. У такому випадку слова знаходять свій істинний сенс, відновлюючи зв’язок з рівнем безпосереднього переживання, що може бути не тільки страшно, а й неприємно. Катарсис не тільки з’єднує почуття зі словами, послаблюючи безпосередню дію почуттів, але й надає словам перетворюючи силу.

Людина не може існувати без емоцій. Емоційність надає змогу людині відчувати повноту та смак життя. В сучасному світі прийнято приховувати емоції. Будь яку психофізичну розрядку можна назвати катарсисом. Певні емоції прийнято вважати негативними,багатьох емоцій ми просто соромимось,а деякі дійсно проявляти не прийнятно. Безліч емоцій залежать від отриманого виховання та соціологічного положення та психофізичного стану в той чи інший період часу. В період виникнення певної емоції. Для того щоб приховати ту чи іншу емоцію, не дати можливості проявитись повною мірою з тих чи інших причин.

В тілі відбувається не усвідомлене блокування певних груп м’язів. Саме ті групи м’язів які тісно пов’язані з певними емоційними станами людини (особистості) ті групи м’язів які відповідають за прояв певних емоцій. Тих груп м’язів які відповідають тій чи іншій емоції за допомогою яких людина повинна була передати свій емоційний стан оточуючим. блокуючи емоції ми блокуймо групу м’язів в наслідок чого блокуються пені рухи. Саме тому виникають труднощі з виконанням певних завдань,коли відсутнє бажання його виконувати.

Також відомо, що пригнічені емоції нікуди не зникають. Вони просто можуть змінювати свої емоційні якості та трансформуватися в певні види енергії. Але зникнути самі по собі вони не можуть,залишаючись в тілі назавжди і викликаючи з часом певні психо-фізичні прояви. У вигляді причиняючи з фізичного плану та закінчуючись тяжкими психоневротичними станами. Емоційний стан не передбачений для того щоб тривалий час не проявлятись. В той період коли людина пригнічує образи приховує злість.

В той період коли людина не може з певних причин проявляти повноту емоцій які виникають, вони тяжким грузом осідають в тілі. Як наслідок виникаючи погіршення самопочуття,зниження роботи захисних функцій організму,пригнічення імунної системи. Різко знижується рівень стресовитривалості організму. Виникають практично ідеальні умови для виникнення безлічі психосоматичних захворювань. Імпульси від подавленої певної емоції постійно пробиваються з підсвідомості людини регулярно викликаючи постійні розлади в організмі людини.

Змушуючи нас до несвідомої боротьби. В наслідок чого без причинно як здається на перший погляд псується настрій. Виникають підвищення тиску,порушення сну,з’являються різні психосоматичні прояви пригніченого внутрішно-емоційного стану. Традиційна медицина не має можливості проникнути в емоційний стан людини за допомогою лікарських препаратів та хірургічних інструментів.

Фармацевтичними засобами також не можливо вплинути на емоційний стан людини. Можна тільки заспокоїти на якийсь певний час тим самим просто віддалити сам процес вивільнення емоцій чим можна в деяких випадках тільки загострити дану проблему, відкладаючи на певний відрізок часу блокуючи заспокійливими засобами певний емоційний стан. Сучасні вчені вважають, що катарсис – це певний,цілісний, насичений, динамічний стан людини, що виражає вищий ступінь її духовної організації і виникає в результаті очищення, ускладнення й піднесення її цінностей і ідеалів до рівня соціально значущих, національних, загальнолюдських.

Терапевтичне використання ефекту катарсису припускає, що в безпечних умовах людина може пережити, відреагувати на ті почуття, які колись з певних причин були пригнічені, витіснені зі свідомості. В результаті він отримує досвід того, що він в силах винести ці почуття, що він може прийняти такі свої бажання, які до того здавалися йому абсолютно чужими. Катарсис не тільки з’єднує почуття зі словами, послаблюючи безпосередню дію почуттів, але й надає словам перетворюючу силу здатність впливу.

Якщо розглядати етику з точки зору філософії, якщо йде мова про естетичні категорії, то можливо поступово підійти до переконання, що така категорія етики та філософії пов’язана з катарсисом. Для чого саме потрібен катарсис? Даний термін, процес використовується для пояснення процесу результатом якого є полегшення впливу на людину різноманітних факторів таких як: естетична дія мистецтва.

Релігійне значення терміну катарсис — очищення духу за допомогою душевних переживань. Трагедія, викликаючи співчуття та страх заставляє глядача співчувати та за допомогою співчуття очищувати душу звеличуючи та виховуючи людину. В сучасній психології, психоаналізі, психодрамі, тілесно-орієнтованій терапії катарсис розуміють як індивідуальний чи груповий процес вивільнення психічної енергії, емоціональної розрядки, для зменшення чи зняття тривожності конфлікту.

За допомогою їх тілесної експресії призводячої до лікувального ефекту та поліпшення самопочуття і кращому розумінню самого себе, своєї сутності. В релігійному с ціленні катарсис трактується як звільнення тіла від шкідливої матерії, очищення душі від негативу т хворобливих ефектів.

Уявлення про катарсис були перенесені з релігійної та медичної сфери в галузь теорії мистецтв, ще до Аристотеля. З давніх давен катарсис ототожнювався з магічним, містичним, релігійним, медичним, етнічним та філософським поняттями.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.