Э. Фромм «Искусство любить»

fromm1Книзі Еріха Фромма « Мистецтво любити» я не очікувала знайти «інструкцію , як потрібно правильно любити » , а навпаки хотіла зрозуміти глибинні корені цього почуття , отримати відповіді на власні запитання . І я їх знайшла.

Для багатьох «любов полягає в тому, щоб бути коханим, а не в тому , щоб, вміти кохати » . Коли ставиш людині питання, кого б ти врятував ? Того , хто любить тебе чи того , кого ти любиш ? Більшість не може відповісти на нього однозначно. Але деякі не пам`ятають про те , що, спочатку полюби себе для того щоб полюбили тебе , треба для цього старання. Як пише Фромм «Проблема любові є проблема об’єкта , а не проблема здібності! ».

Любов – це мистецтво з цим я згодна. Якщо ми хочемо навчитися кохати , ми повинні чинити справедливо , якщо б ми хотіли оволодіти будь-яким іншим мистецтвом — музикою , живописом , медициною і так далі. Фромм розділяє процес оволодіння мистецтвом на дві частини : осягнення теорії і закріплення практикою. Але він додає і третій фактор : оволодіння мистецтвом має бути справою абсолютно виняткової важливості ; не повинно бути нічого важливішого цього мистецтва.

У тексті Фромм виділяє 5 видів любові : давання ,відповідальність,знання, повага і турбота . Скажу кілька слів про кожного з цих елементів. Активний характер почуття любові полягає в тому , що в першу чергу любити — це означає давати , а не отримувати. Віддавати набагато радісніше , адже віддаючи , я відчуваю , що я живу , але найважливіше — віддавати не матеріальні , а людські цінності коханій людині . А це ж не кожен може. Далі турбота — «Кохання – є зацікавленість в житті і благополуччі, діяльна заклопотаність того , кого ми любимо ».

У любові це , перш за все , відноситься до душевних потреб іншого . Повага — це не страх, а здатність бачити і любити іншу людину , яка вона є, як співається у пісні Наталії Могилевськой «Полюби меня такой какая я єсть». Я відчуваю єдність коли я люблю іншу людину , але з таким , який він є , а не з таким , як мені хотілося , щоб він був . Поважати людину не можливо, не знаючи її.

Еріх Фромм пише про « види » кохання , які називає « об’єктами » : материнська любов , братерська , еротична , а так само любов до Бога і любов до себе. Так само він виділяє риси характеру і загальні вимоги ,які в мистецтві необхідні: дисципліна , зосередженість , терпіння , зацікавленість . Про ці видах , вимогах і якостях любові можна говорити багато , але так як я пишу есе , у мене немає такого ліміту , говорити багато. Тому перейду до висновків.

Ця прекрасна книга , змусила мене замислитися над такими речами , про які я навіть не підозрювала. У сучасному суспільстві зустріти людей , які вміють по справжньому любити — дуже складно , а таких людей , які володіють « мистецтвом любити » можна на пальцях перерахувати. Я задумувалася , майже не над кожним словом цієї книги і зрозуміла, що справжня любов — це коли двоє спілкуються один з одним на самому глибокому рівні існування . Любов — це коли він і вона залишаються на одинці для того , щоб радіти один одному, підтримувати і захищати один одного. Любов — це спонукання до того , щоб стати світом всередині себе заради іншого! І я вдячна Еріху Фромму за таке прекрасне твір мистецтва , яке не залишить жодного « матеріально — думаючої людини » байдужим !

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.