Поняття піднесеного

katarsis Піднесене – одна з категорій естетики, яка розглядає поняття естетичного переживання в художніх, соціальних, природничих явищах. Піднесене містить у собі почуття захвату, тріумфу, емоційного перенасичення, що набагато перевищує всі масштаби людського сприймання і розуміння. Людина під дією справжнього піднесеного стану переживає всю палітру естетичного задоволення, одухотворення.

Ця категорія виражає явища, події, процеси, які мають великий вплив на наше життя . Події і явища людина естетично протиставляє всьому буденному, примітивному, приземленому. Піднесене надихає людину на особливі відчуття і переживання, що піднімають її над усім примітивним, закликають боротися за високі ідеї. Піднесене виступає втіленням естетичного ідеалу, де воно пов’язане з поняттям прекрасного.

Поняття це з’явилося в Давній Греції, де воно взаємопов’язувалось з поняттям ентузіазму, неймовірного натхнення і воно було необхідним для людей творчих , духовних професій: поетів, художників,жерців, магів та віщунів. Чималий вплив піднесене мало на давньогрецьку риторику, формуючи окремі канони.

В епоху Відродження XIV-XV c. ,яка на мою думку є просто грандіозною для піднесення або переродження, людина починає переосмислення цінностей, замислюється про прекрасне, зазирає у минуле і прагне вчитись на помилках. Одним із проявів прекрасного є епоха Відродження.

Переосмислення цінностей, зокрема епохи античності, світосприйняття людиною божественного зробило свій внесок у розвиток нової цивілізації. Титаном Відродження стало те, що людина у своїх діях, помислах піднеслась до Бога. Але людина розуміла, що без божественної енергії існування було неможливим, тому присутність Бога була необхідна і повсякчасна. У цьому змаганні людина була змушена доводити свою гідність.

В епоху Відродження піднесення людини проявлялось у бажанні творити, отже, твори художньої літератури, архітектури, музики та інших видів мистецтва захоплюють нас до сьогодні.

Однією з найважливіших сфер почуття піднесеності є розвиток творчих здібностей людини, які є найвищими цінностями у сфері мистецтва та науки.

У мистецтві явище піднесеного виражається своєрідним оригінальним стилем творця або вийнятковою рисою певного напрямку. Найбільшого розвитку воно набуває у романтизмі. В романтичному мистецтві піднесене досягає найвищих щаблів розвитку і результати цього стали надбанням цілого людства. Більшість поетів, живописців, художників намагаються творити у межах піднесеного, щоб нас захоплювати, надихати, приносити задоволення. Розробляла та вивчала це явище європейська етика, дослідженями цієї категорії цікавились багато філософів та дослідників, вважаючи природу та мистецтво основним джерелом «прекрасного».

Ми часто чуємо: «вона прекрасна», «картина прекрасна», «архітектура прекрасна». Чуючи це ,мимоволі уявляємо ідеальний обаз, у якому не віднайдеш жодної хиби. Але чи можна відчути і побачити прекраснее без глибокого внутрішнього світу, бо ж почуття прекрасного — це не є певний логотип, це те, шо твориться у нашій голові.

У міру свої вихованості та навченості, унаслідок домашнього виховання та виховання вулиці, у міру того, наскільки людина відкрита для спілкування, наскільки вона здатна глибоко переживати певні людські почуття ( кохання, радості,горя,страху,злості ), настільки вона розумітиме, що є прекрасним, що дає відчувати піднесення.

Для когось прекрасним є прості речі : зорі на нічному небі, краплі дощу на вікні, захід сонця, для іншого- необхідне споглядання якихось шедеврів світового мистецтва, а хтось, піддавшись масовій культурі, почуває себе піднесеним, тримаючи в руках новітній гаджет.

Отже, можна зробити висновок, що для кожної епохи, для кожного покоління прекрасними є різні речі. Це залежить і від психологічного сприйняття людини, і від певних соціальних умов життя, і , звичайно, від моди. Але з певністю можна сказати, що «людський геній» може створити шедевр, який буде поза часом і різні покоління відчуватимуть почуття піднесеного, споглядаючи на нього.

У людей найчастіше піднесене та прекрасне викликає приємні та позитивні емоції, дозволяє отримати естетичну насолоду. Відчути і осягути це здатен кожен, але воно проявляється по-різному, набуваючи індивідуальних рис.

Особисто отримую естетичну насолоду від споглядання прекрасних пейзажів, перегляду визнаних кіно шедеврів, прослуховування хорошої музики, захоплення художнім мистецтвом. Також мене надихають звичні місця при незвичні погоді.

В чому ж полягає корисне і позитивне переживання піднесеного стану? Це питання піднімало безліч філософів і вони дійшли висновку, що на відчуття піднесеного здатна і, більше того, повинна відчути кожна людина, бо це є ознакою морального, духовного та естетичного здоров`я самої людини.

В окремих філософів існує думка, що прекрасне та піднесене – суттєво різні, або взагалі протилежні поняття. Прекрасне охарактеризовують, як відчуття певного задоволення, одухутворення, а піднесене наділяють похмурістю і, в окремих випадках, страхом, і відносять до переліку неприємного та потворного. Але це вже залежить від уявлень самих філософів і їхніх протиріч, з якими ще можна посперечатись.

Я вважаю, що людина сама вирішує, що для неї є прекрасним та піднесеним і сама обирає, від чого вона отримує насолоду.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.