Людське життя не можна уявити без мистецтва. Дивлячись на твори великих майстрів у музеях і галереях , люди отримують естетичну насолоду і яскраве уявлення про світогляд людей давно минулих епох.
Найбільш яскраво уявлення людини про красу і гармонійності характеризують статуї .
Статуї — це прямий зв’язок поколінь. Розглядаючи її , сучасна людина може бачити , як наші далекі предки розуміли світ , які уявлення про красу мали. За допомогою статуй ми можемо визначити , що наші предки розуміли під зовнішнім і внутрішнім досконалістю людини. Статуї наочно показують , які саме переживання і терзання душі хотів передати древній майстер ; в статуї відображається істинний світ , головним об’єктом відображення якого є людина ; через його зовнішність скульптор передавав його духовний світ , вдачу , стан .
Великих успіхів у творі статуй домоглися античні майстри : греки і римляни. Створюючи свої статуї , вони пояснювали світ .
Античною скульптурою (від латинського слова antiques — стародавній) італійські просвітителі в епоху Відродження називали греко-римську скульптуру , як найбільш ранню з відомих . Ця назва закріпилася за нею досі , не дивлячись на те , що були відкриті більш древні скульптурні елементи . Античні майстри виробили ідеал людини , який не втратив своєї актуальності й досі .
Призначення статуй було різним : релігійне , естетичне , ідеологічне .
Так само , в скульптурі ми бачимо відображення двох світів: реального і міфологічного . Реальний світ представлений статуями атлетів і полководців , що мають майже портретна схожість ; міфологічний — скульптурами богів і богинь. Любов людини до свого бога і його любов до власного тіла — такий подвійний побудник творчості скульптора .
Скульптура — важливий показник розвитку суспільства , адже вона прямо пов’язана з наукою. Чим більш високого розвитку досягло суспільство, тим більше розвинена в ньому наука . Створення статуй неможливо без знання математики. Реалістична передача емоційного і душевного стану людини неможливе без знання анатомії тіла і пропорцій . Вироблені древніми майстрами анатомічні принципи будови людського тіла і поняття про пропорційність , стали результатом поступового розвитку в суспільстві гарного смаку і уявлень про красу ( греки , наприклад , охоче прикрашали будівлі , особливо храми найрізноманітнішої скульптурою ; статуї стояли на міських площах ; ставилися на могилах ) .
Для створення статуй художнику потрібно виховання . Це виховання полягає в суспільстві , до якого він належить і яке дає йому виховання в рамках обраної ним спеціальності . Те , що скульптор насмілюється зобразити божественне посредствам людського , насмілюється надати форму чоловіка або жінки богам , показує перехід на новий рівень розвитку суспільства , де боги більш олюднюються .
Практично жодного з творів грецьких скульпторів до нас не дійшло. Ми знаємо лише їх опис і римські копії з них. Але копія, навіть і талановито виконана, спотворює оригінал. Частіше в наявності є декілька копій з зниклого оригіналу. Тоді доводиться копітко складати скульптуру по частинах, краще збереженим в тій чи іншій копії. У результаті сьогодні ми милуємося якимось узагальненим чином давньогрецькій статуй .
Сьогодні художники прагнуть якомога сильніше шокувати глядача , ніж залучити його своєю майстерністю. Таким чином творчі люди намагаються знайти хоч якийсь вихід із глухого кута , в який зайшло сучасне мистецтво.
Незважаючи на велику кількість фестивалів , персональних і комплексних виставок , сучасне мистецтво як і раніше знаходиться у пошуку виходу з глухого кута. Навіть підготовленому глядачеві непросто зрозуміти , що ж відбувається з живописом , скульптурою та іншими напрямками творчості. Чому ж художники прагнуть якомога сильніше шокувати глядача , а не привернути його іншими , менш радикальними способами?
Скульптура — це страшно складна річ. У мистецтві існує одна дуже велика проблема. Вона побічна , але , тим не менш , неймовірно серйозна . Це — здатність глядача побачити мистецтво. Для цього людина повинна бути дуже розвиненим. Адже здатність бачити образотворче мистецтво — важка праця , а скульптуру — тим більше. Скульптуру , як правило , не бачать. Вона дуже складна для сприйняття , тому що вона кругла , і вона має бути з усіх точок цікава глядачеві . Картина , ось вона — висить » обличчям» до глядача , вона вся перед ним. А скульптура , це не так просто. Іноді буває , працюєш над річчю , робиш , а потім повернеш її іншим боком і дивуєшся — боже , який жах! З цього боку добре , з іншого — жахливо. І потім , скульптура , це складний мову. Це ритм , це формування обсягу , це взаємодія мас — важко , легко , це контур , це взагалі дуже велика кількість різних складових. Через це її і важко бачити .
У XX cт . виникають нові можливості розвитку скульптури. Так , в абстрактній скульптурі використовуються нетрадиційні методи й матеріали (дріт , надувні фігури , дзеркала та ін.) Художники багатьох модерністських течій проголошують повсякденні предмети творами скульптури.
Живі статуї, або міми — позують на головних вулицях міст з метою обдурити людей, прикидаючись статуєю. Це дуже цікава і складна роль, спробуйте постояти пару годин в одному і тому ж положенні, поки тобі не кинуть у капелюх монетку!
Безперечно , подібна робота дуже складна. Люди , які займаються цим , повинні володіти не тільки терпінням , а й бути артистичними , адже як тільки перехожий кине монетку в капелюшок міма , він повинен зіграти невелику сценку , щоб заманити інших перехожих і змусити захотіти їх кинути ще ! Живі статуї досить популярні в наш час і найчастіше вони викликають посмішку і цікавість у перехожих . Якщо поглибиться в історію живих статуй , то вона бере свої корені з Латинської Америки , де три актора придумали собі роботу і стали першими живими статуями , їх імена Пако , Тоніо і Пепе. Особливу популярність живі скульптури отримали в 1970 — 80 -х роках на центральних вулицях Барселони , а потім і в містах Німеччини , Франції та ін.
Тепер же ця професія не менш популярна і в туристичних містах, де не рідко можна зустріти живі скульптури, кинути монетку і насолодиться їх чудовою роботою. Однак, професійні актори не стануть виходити на вулицю виряджаючи в мімів, зазвичай це студенти шкіл мистецтв або просто безробітні, які намагаються трохи заробити, але погодьтеся — це робота не з легких.