Кожен народ має свої священні символи, які уособлюють його самобутність, неповторність, національну єдність. Пісенним символом народу може стати лише такий твір, де поетичний текст і музика являють собою органічну, художню цілісність, бездоганно точно відтворюють національну ментальність, здатні піднімати на подвиги, на боротьбу за свободу і людські права. Для нас таким символом став гімн – «Ще не вмерла Україна».
Перші його акорди звучать з вірою у перемогу , з надією на світле майбутнє нашої держави, з вічно незламною любов’ю у наших серцях. Ця музика пройшла перевірку часом, історичними подіями, стала невід’ємною часткою суспільного життя. Поєднання піднесеної музики М. Вербицького з високопатріотичним змістом поезії П.Чубинського якнайкраще резонувало з волелюбними прагненнями українського народу.
У наш час надзвичайно важливо дотримуватись українських традицій і звичаїв, берегти рідну землю, пам’ятати про свої символи, зокрема і про гімн України. У світлі найближчих подій, ми все частіше зі сльозами на очах і болем в серці виконуємо гімн нашого незламного, відданого своїй ідеї народу.
Співаємо і згадуємо Героїв небесної сотні, патріотів, які віддали своє життя за нашу честь, свободу і незалежність, за наше краще майбутнє, за нашу найріднішу і наймилішу батьківщину – Україну. В такі моменти розуміємо пророчі слова Павла Чубинського:
Ще не вмерла України і слава, і воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші вороженьки, як роса на сонці,
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
Душу, тіло ми положим за нашу свободу.
І покажем, що ми, браття, козацького роду.
Це ті слова та музика, які змушують кожного з нас при перших же акордах , з трепетом у душі слухати мелодію, яка віднаходить найпотаємніші струни, кличе до високого й світлого.
Звідси розуміємо, що морально-патріотичний потенціал гімну України є надзвичайно великим. Потенціал – це можливості, наявні сили, запаси, засоби, що можуть бути використані.
Я вважаю, що морально-патріотичний потенціал гімну – це можливості, засоби впливу національних символів на народ, його значення та актуальність. Проте для того, щоб цей вплив був ефективним, ми повинні виховувати наші молодші покоління на принципах патріотизму, високої ідейності, відданості своїй державі, любові до своєї землі і народу.
На таких принципах необхідно організовувати навчання, роботу і повсякденне життя. Ми повинні працювати для розбудови нашої держави, вдосконалювати себе, працювати над особистим розвитком, щоб бути гідними українцями, вартими нашого славного героїчного минулого і тільки тоді ми зрозуміємо своє призначення, зрозуміємо значення, вплив на нашу свідомість державних символів, зокрема гімну Україну. Духовна сила нації, морально-патріотичний потенціал народу залежить від того наскільки збережені, усвідомлені, відчуті і пронесені через століття культурні і моральні надбання народу.
Гімн – це візитна карточка держави, яка повинна об’єднувати народ в єдине невід’ємне ціле ланцюжком минулого, теперішнього і майбутнього. Згадаймо, наприклад, що гімн звучить на конкурсах, фестивалях, спортивних змаганнях, як символ перемоги, добра, єдності нації.
Рядки гімну написані в сиву давнину, є надзвичайно актуальними і у наш час. Адже воля потрібна людині у будь-якому столітті. Воля людини, як особистості, її свобода вибору слова, думки, віросповідання, її право жити у суверенній квітучій державі.
Ми часто роздумуємо над нашою долею і мріємо, щоб вона усміхнулась нам, українському народу і врешті-решт Україні. Але яких зусиль ми для цього докладаємо? Ми повинні пам’ятати, що самі є творцями своєї долі і свого життя. Доля усміхається тільки працьовитим, щирим, чесним і гідним свого минулого людям.
Слова гімну передають історичний досвід, українську історію, походження українців, їхню славну боротьбу за свободу. Павло Чубинський щиро вірив у щасливе майбутнє України і ця віра передається нам з покоління в покоління.
Ця віра незламна і це доводять трагічні події 2013-2014 років. Як було вище сказано, український народ продовжує свою боротьбу за права і свободи, незалежність і суверенність, за свою неньку Україну. Продовжує з любов’ю у серці, патріотичним запалом у душі, синьо-жовтим стягом у руках і національним гімном на устах. Ця пісня супроводжує нас у всі важливі переломні моменти нашої історії, вона стала нашою вірою, надією і любов’ю.
Отже, справді морально-патріотичний потенціал гімну великий і його значення значно важливіше, ніж ми собі уявляємо. Протягом багатьох років цей гімн свободи супроводжував український народ на тернистому шляху до перемоги і незалежності. Вони героїчно вистояли у найважчі часи і тепер ніщо не зможе розлучити народ і його вічного героїчного провідника.
Гімн України – це святиня нашого народу, символ неповторності, повноцінності, єдності нації. Нація житиме, поки народ буде берегти, пам’ятати і цінувати свої символи, традиції і звичаї, історичне минуле. Продовжуймо славні подвиги наших предків, прославляймо їхнє героїчне минуле, вірмо в краще майбутнє нашої держави. Як писав великий український пророк, видатний поет Тарас Григорович Шевченко:
«Борітеся- поборете,
Вам Бог помагає!
За Вас правда, за вас слава,
І воля святая!»
Отож, давайте будемо боротися за наше світле, щасливе, квітуче майбутнє, але боротися не зброєю, а силою знання, розуму і мудрості. Трудімося для нашої держави та її розвитку, будьмо щирими українцями, і не забуваймо пророчі слова П. Чубинського: «Ще не вмерла Україна…».