Еволюція жіночого та чоловічого одягу

delovoi-dreskod Одяг пройшов довгий шлях еволюції від років до нашої ери і до сьогодні. В чому людина тільки не ходила – шкури вбитого звіра, костюми, плаття, льняні вироби, тим не більше на мою думку наймасшатбніша революція випадає на початок ХХ століття.

Тим не більше, потрібно розглянути всю історію так званої еволюції:

Первіснесуспільство – Одяг використовувався не скільки для прикриття частин тіла, скільки для захисту їх. Здебільшого використовувалися різні шкури тварин. В епоху Неоліту починалося в’язання, в результаті якого виникала різна тканина для пошиву.

Античність – в епоху «античності» люди, зокрема греки, використовували льон для пошиття одягу, пізніше його фарбували для того, щоб одяг набував виразності, пишності.

Раннє середньовіччя – можна відмітити хутряні, та шкіряні плащи, примітивне взуття, туніки, обмотки до штанів.

Пізнє Середньовіччя – на цей час перепадає розквіт церкви, лицарства, зокрема лицарських турнірів. Досить розповсюджений був «гербовий одяг», до нього могли входити лати, щити, тканина для коней і так далі.

Новий час – з відкриттям людиною парової машини, одяг став доступним. Здебільшого переважала груба обробка тканини – тонку і якісну обробку могли дозволити собі лише аристократи.

На основі викладеного ми можемо побачите поетапну еволюцію одягу, авжеж варто враховувати умови регіону, кліматичні, розвитку інфраструктуру. Відразу постає завдання, яке полягає в аналізі етапів революції, гендерні аспекти одягу людини протягом всього розвитку людства.

Одяг з найдавніших часів слугував захистам від навколишнього середовища, як явного так і не явного, зокрема амулети слугували як талісмани, захист від злих духів і інших містичних вірувань. Трішки пізніше в людини починали формуватися почуття цнотливості і сорому – одяг набув більш широкого спектру застосування.

Гарно одягатися людина прагнула вже з епохи античності, але справжній стиль і мода почали зароджуватися в свідомості індивідів тільки і другій половину другого тисячоліття нашої ери. Вишукані костюми, сукні в 18-19 столітті були майже на кожному заможному громадянину Франції, Англії – осередках тогочасної моди.

Якщо ж говорити про гендерні аспекти, то жінка майже в кожній культурі — до ХХ століття в Європі (якщо не зважати первісних людей в яких був розвинутий матріархат), була на другорядному плані, мала обмежені права на навчання, роботу – здебільшого її роль полягала в вихованні дітей, віруванню Богу, готуванні їжі і покорі чоловікові.

Початком гендерної, нажаль не вдалої революції в Європі(15 століття) стала Жанна Де Арк, яка насмілилися одягнути чоловічі штани – церковники пригадували їй це відправляючи на вогнище, після неї жінки боялися осуду і ще довго не противилися волі сильної статі. Тільки на початку 19 століття, деякі королівські особи, таємно дозволяли собі одягатися як «чоловік» йдучи в ліс на полювання, або ж сідаючи на велосипед, перші автомобілі(кінець 19 століття).

Що стосується справжньої, вдалої революцію, то вона безумовно перепадає на післявоєнні часи першої світової війни. Чоловіків залишилось не багато і жінкам, хотіли вони цього чи ні, доводилося виконувати чоловічу роботу, зокрема працювати на заводах.

Для зручності, в 1923 році в США було дозволено «слабкій» статі носити брюки, але й це не відразу призвело до великого попиту жіночого одягу, так як швачки не могли відразу пристосуватися до пошиття брюк, джинсів нового розміру. Тому дівчатам доводилося носити чоловічі. Варто відмітити, що жінка початку ХХ століття багато в чому була схожа на чоловіка – одяг, зачіска, відсутність макіяжу, здебільшого відсутність прикрас, що говорить про скрутний фінансовий стан середньостатистичного громадянина.

Сьогодні жінка прирівнюється в правах, можливостях до чоловіка, навіть в чомусь його краще. Кожна людина має право одягатися як того побажає, якщо це авжеж не буде суперечити загальноприйнятим нормам, законам. І що ми можемо побачити? Деякі чоловіки одягаються як жінки – жінки як чоловіки… Вузькі джинси, косметика для чоловіків – робочий одяг для жінок.

Не сказати, що це погано чи добре, але до цього нас привела еволюція, і що буде далі важко сказати, але мені здається, що якісь рамки в одязі – нехай навіть гнучкі, але повинні бути, так як з часом, повільно, але втрачаються поняття жіночності. Також поняття стилю і моди, змушують (загалом дівчат) задумуватися «що одягнути завтра?», адже якщо одягнешся як вчора чи «не стильно» можеш стати об’єктом обговорень серед подруг, колег, знайомих.

Тим не більше зараз ми можемо користуватися різним одягом для різних ситуацій, як кажуть, «зустрічають поглядом», і вже подивившись на людину, ми можемо в загальних рисах побачити її характер, емоційний стан, і для цього нам в допомогу одяг різного смаку – для дівчат спідниці, різні сукні, косметика, брюки, джинси, блузки, взуття на різний смак… Для чоловіків вибір не гірше.

Варто відмітити, що розквіт одягу добрався не до всіх коточків планет, в Африці і зараз можна зустріти племена, які в якості одягу використовують шкури тварин – як вже говорилось раніш, для захисту, а той же час як інші частини тіла, зокрема інтимні можуть бути відкриті.

Отже, таким чином можна сказати, що одяг пройшов неабиякий шлях від самого примітивного, до сьогодні зустрічаючи багато перешкод на своєму шляху, зокрема гендерних, але кожен етап еволюції впливав на середовище, в якому ми живемо зараз.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.