Якщо ви любите подорожувати, якщо ви зачаровані давньою архітектурою, любите грандіозні святкування, і не проти того, щоб послухати незвичайні розповіді, то вам варто відвідати Чехію. Прогулюючись брукованими вулицями Златої Праги чи ще якогось містечка, неодмінно поринете у далеке минуле: тебе полонять вузенькі вулички, стародавні будинки і величні собори, всюдисущі вуличні продавці й сувенірні крамнички з дивними ляльками-чудовиськами. А ще ви неодмінно побачите щирі посмішки, привітні погляди мешканців. Тож неодмінно захочете привітатися, поговорити, знайти нових знайомих…
І ось тепер вам неодмінно знадобляться знання про звичаї чехів, звичайно, якщо не хочете втрапити в якусь халепу.
Чехія, як і будь-яка інша країна, по-своєму особлива і неповторна. Чехи мають свої звичаї і традиції, віками усталений лад життя, своє бачення норм поведінки в громадських місцях, свій погляд на роль жінки в суспільстві. Тож якщо ви розумітиметесь на них, то і вас поважатимуть і як людину, і як туриста, і як ділову людину.
Приїхавши в Чехію, треба знати, що чехи надзвичайно забобонні. Вони справді вірять у місцеві легенди і з задоволенням поділяться з вами таємницями і міфами давнини. Вони научать вас як захищатися від заклять. І ці розповіді слід сприйняти як належне, без сміху й сумніву, як особливий колорит країни, інакше на вас образяться. Та якою б сумнівною не була легенда, вам все одно захочеться відвідати Карлів міст і прикласти долоню до чарівного відтиску руки на стіні мосту й загадати бажання – а що як справді збудеться!
Як і будь-де традиції в Чехії пов’язані з характером мешканців. Чехи – народ гостинний і привітний. Тому при зустрічі чоловіки тиснуть один одному руки, тож для вас це буде не новим і звичним. Та коли зустрічаються чоловік і жінка, то саме жінка вирішує подавати їй руку чи ні. А от якщо за українським звичаєм захочете пропустити жінку вперед, то будете неприємно «нагороджені» докірливим поглядом. Адже в Чехії заведено, що жінка повинна йти за чоловіком і пропускати його поперед себе.
Ще одна гарна (особливо як на українських жінок) традиція існує в чехів. Ідучи в гості до чешки, купіть їй квіти, бо так уже тут заведено.
А коли захочете пропустити келих пива в людному пабі, то місцеві мешканці з задоволенням стануть вашим сусідом за столиком і співрозмовником, адже чехи дуже привітні й товариські, з повагою ставляться до незнайомців, незважаючи на те хто вони й звідки. Така вже традиція.
Навряд чи ви побачите чехів, які цілуються на вулиці. І це не дивно, і зовсім не означає, що чехи байдужі й не емоційні. Ні! Просто в них не прийнято виставляти свої почуття напоказ! Чехи стримані в своїх емоціях. Але шлюб для них дуже важливий. До речі, чехи вибирають собі пару за схожістю звичок та інтересів, тому часто подружжя працює разом. На весілля запрошують дуже багато гостей, а от весільним столом ви будете розчаровані – він не буде ломитися від страв, адже чехи – люди заощадливі і викидати гроші на вітер не стануть.
Сім’я – це основа життя чехів. Саме тому вся родина збирається разом за святковим столом на Різдво й Пасху, разом прибирають будинок до свята, разом збираються на сімейну раду для вирішення проблем з навчанням та вихованням дітей. А от голосу на дітей ніколи не підвищують.
Справжніми дійствами с Чехії є святкові звичаї, обряди, що зберігаються і передаються нащадкам з покоління в покоління. Невід’ємною їх складовою є національні танці і музика. Без них не обходиться жодне свято, жоден захід.
Головне свято в Чехії – це католичне Різдво, а найвеселіше – Масляна. І в цьому чехи схожі з нами: чим більше народу, чим гучніші гуляння, тим краще!
Справжнім дивом для гостей може видатися тиждень перед Різдвом, бо на вулицях з’являється риба. Свіжі, відгодовані коропи, що ростуть у спеціальних ставках протягом року, потрапляють у величезні бочки на вулицях, щоб стати окрасою святкового різдвяного столу і гордістю господині. Адже традиційне блюдо у ці дні – смажений короп із картопляним салатом. А традиційний напій у холодні дні – грог – теплий, смачний і не дорогий.
Традиційними в Чехії є різноманітні карнавали і фестивалі.
Ще однією особливістю Чехії є надзвичайна повага до старших, будь то батьки, рідні чи ділові партнери. Тож якщо ви захочете провести ділову зустріч, пам’ятайте: краще мати при собі ділового партнера – людину у віці, десь за сорок, котра вже має життєвий досвід. До речі, це може бути й жінка, адже діловий етикет в Чехії дозволяє жінкам вести справи нарівні з чоловіками.
То в чому ж секрет популярності Чехії серед туристів? Звичайно, це дивовижна архітектура, унікальні традиції, національні страви, курорти, захопливі легенди, доброзичливість мешканців.
Вибирайте те, що вам до душі. Вас радісно приймуть. Але не забувайте – в Чехії ви лише гість!