XX століття-це час нових ідеологічних засад. В цей період в усіх видах мистецтва можна бачити поєднання естетичних і філософських ідей.. Відмінність цього періоду від інших в тому , що художні течії розвиваються не послідовно, а паралельно. Митці намагалися відтворити духовний стан людини, її внутрішні відчуття та емоції, підкреслити індивідуальність. Головна ціль – поставити зовнішню подобу на другий план , щоб на перший витягнути зміст із себе самого.
З*являється така течія, як «модернізм» , який ставив собі за мету бути «мистецтвом для митців, а не для мас людей». Модернізм був проти жорстокості в світі, проти пригнічення людини, відстоював її право бути вільною, увага на внутрішні риси особистості. Прикладом із літератури може слугувати роман Джеймса Джойса «Улісс», де автор розповідає про великі відчуття і відносини людей. В художньому мистецтві добре характеризує течію, на мій погляд, Пабло Пикассо в картині «Авіньйонські панянки», де художник показує нам всі риси характеру та емоції цих оголених дівчат, символізує тварин замість їх голів, що розкриває внутрішні переживання. В музиці Густав Малер в Симфонії № 4 дає нам відчути страждання людини і водночас стверджує , що не все в цьому світі нещасне, що ми маємо сили боротися з проблемами. Також «новим» для глядачів був побудований за проектом Вальтера Гропіуса в Німеччині – Баухауз. Рівні форми,контраст темного кольору зі світлим, здається дуже просто, але це має свій смак.
Далі «модернізм» змінює «абстракціонізм», який характеризується нереальними формами світу. Картина Казимира Малевича «Чорний квадрат» є прикладом цієї течії. Багато філософів намагалися пояснити суть цієї картини, але у всіх немає однозначної думки. Я вважаю, що зміст цієї картини передає нам те,що ми самі бажаємо бачити, глибоке відчуття душі. Абстрактні бачення чогось не всі розуміють. Ця течія стала революцією ХХ століття.
«Футуризм» напрям у літературі і мистецтві,яке не цікавилося людиною. Його характерною рисою був рух. Умберто Боччоні в картині « Місто, відродження легенди» пояснює нам , що футуристи ставили собі за мету динамічні швидкості, що рух міста не повинен зупинятися.
«Кубізм» течія, яка показує нам ,що митці зображували і відтворювали своє мистецтво не таким , яким вони його бачили, а таким , яким вони його розуміли. На мою думку, кубізм відтворювали в геометричних формах все те,що бачили митці.
Представниками «пуризму» стає художник Озанфан і архітектор Жаннере, які в свій час передавали прості, без зайвих деталей елементи правильної форми. Зазвичай це були склянки чи то графини.
Змінив « пуризм» такий цікавий потік як, «сюрреалізм». Вдалий опис цієї течії дає нам такий художник , як Сальвадор Далі. В його картинах існує зміст , який потрібно відгадати. В його картинах треба проникнути в глибоку свідомість. В сюрреалізмі можливо митці давали волю своїй галюцинації або відтворювали свої сни. Так ,наприклад , був побудований перевернутий дім польськими дизайнерами.
Напрям «авангардизм» дає нам новий погляд на реальне життя. Різнокольорові лінії та їх форми передають настрій митця, народжують їх емоції і настрій. В цьому напрямку не дають велике значення рівним і геометричним формам, а навпаки.
На зміну всіх цих напрямків приходить «постмодернізм», що є практично повною протилежністю модернізму. Тут ми вже не побачимо прояви емоцій та вільне зображення. В цій течії була схильність до техніки. В своєму мистецтві поєднували прагнення багатьох людей та культур. Я б назвала цю течію епатажною.
Далі виникає такий цікавий на сьогоднішній день напрям під назвою «поп-арт». Характеризується тим, що тут використовують образи продуктів вжитку. Митці зображають образи предметів чи людей, які згодом стають масовою культурою. Поп-арт переплітається з торговою рекламою. Щось на зразок пропаганди. Характерними рисами є яскраві кольори та помітні форми.
Отже, ХХ століття було не менш цікавим внеском в культуру, ніж інші періоди. Багато митців , які здобули знання під час вивчення своїх течій додали великий внесок в культурну діяльність всього світу. З виконанням такої роботи, одразу стає зрозумілим , що естетика – це наука, яка вивчає не тільки сприйняття прекрасного, а й саму діяльність людини. Зі всього вище написаного хочу додати, свою думку з приводу всіх течій.
На мій погляд поп-арт і власне модернізм є найцікавішими течіями цього періоду. Митці вдало відображають бачення зовнішнього світу. Потрібно, напевно, бути обдарованою людиною, щоб настільки відчувати своїми органами чуття і свідомістю художній образ чи записати мелодію в нотах, в якій відчуваєш настрій або без слів розумієш про що йде річ. Митці розуміють не тільки фізичну красу, а насамперед, моральну і духовну.