До поняття прекрасного примикає поняття піднесеного. Піднесене це почуття захвату, тріумфу, а також одночасно страху, трепету перед обов’язком, що перевищує масштаби сприймання і розуміння. Під час справжнього почуття найвищого піднесеного стану, людина переживає естетичне задоволення, одухотворення і водночас спокій.
У зв’язку із поняттям ентузіазму вищого, божественного, неймовірного натхнення у античності Греції з`явилося естетичне поняття піднесеного. Воно мало спільні зв’язки з магами, віщунами, поетами, художниками. У справі риториці стан піднесеного пояснювався як стиль викладення матеріалу(піднесений, суворий, чіткий). Явище «піднесення» є також цінністю естетичних якостей, перспектив, самоволодіння людства. У перспективному відношення до самого себе почуття вдосконалення безмежне та неосяжне. Тобто, моральне начало суб’єкта є найвищою концепцією.
Важливою сферою почуття піднесеності є самих здібностей у людини, а саме творчих. Ці здібності є найвищими цінностями у сфері мистецтва та науки. Як уже я говорила, поняття прекрасне та піднесене іде пліч-опліч, і не можуть існувати один без одного.
Розуміння, схвалення, насолода прекрасним є найвищою людською цінністю. Звичайно, багато хто, особливо творчі люди прагнуть осягнути, зрозуміти цю цінність. Але ж насамперед потрібно розібратись з такими поняттями як дружба, любов, доброта. Багато хто не замислюється на сутністю цих понять, їх важливість в нашому житті. Звичайно, на перший погляд нам здається, що ми розуміємо що таке прекрасне, любов та інше… Але насправді це так до тих пір, аж поки ми не наштовхнемось на проблему або якусь суперечність.
Тоді, помилившись, ми починаємо шукати певні визначення тому чи іншому поняттю, явищу, і розуміємо що всі вони виглядають смішними і ніби формальними. Такі високі поняття як любов, прекрасне , піднесене, та інші ми можемо зрозуміти лише пропустивши їх через своє серце, через свою душу. У будь яких випадках усі ці поняття, почуття дують на нас позитивно, корисно, в тому аспекті, що вони відкривають нам самих себе, якісь найпотаємніші закутки нашої душі.
У мистецтві явище піднесене виражається по іншому, це може бути раса своєрідного стилю композитора, художника, поета, або окремою характеристикою певного напрямку. У романтизмі або романтичному мистецтві піднесене є найвищим щаблем та досягненням. Переважно всі поети, живописці, художники творять у межах піднесеного. І це все повинно нас захоплювати, приносити задоволення, надихати. Над розробкою та вивченням цього явища працювала європейська етика, до досліджень цієї категорії звертались багато німецьких, англійських філософів та дослідників. Вони вважали природу та мистецтво основним джерелом сутності «прекрасного».
Відчуття прекрасного та піднесеного найчастіше викликає у людини приємні, позитивні та усі найкращі відчуття. Дозволяє відчути та отримати естетичну насолоду. Саме це явище «естетична насолода» є результат від задоволення. Відчути все це може кожен, але у кожної людини воно буде різне, індивідуальне. Я можу отримати естетичну насолоду коли переглядаю якусь театральну постановку, або спостерігаю танцювальний номер балету. А щодо особистих почуттів, щоб отримати відчуття прекрасного, душевного, мені потрібно, закутавшись у теплу ковдру спостерігати за вікном зимовий вечір.
Особливо тоді коли на вулиці ще недуже темно, з неба сипле легенький сніжок, який виблискує та переливається від потрапляння на нього світла з мого вікна. Хіба це не насолода?
Але у чому ж є корисне та позитивне переживання піднесеного стану? Різні філософи ставили це питання, і в більшості з них є думка, що це почуття є обов’язком і кожна людина повинна його відчувати. Адже це є ознакою морального, естетичного та духовного розвитку самої людини. Може чули про вислів прекрасне або краса врятує світ? Так от, я повністю згодна з цим висловом, адже доведено, що в країні або певному континенті де більше розвинена культурна та мистецька діяльність рівень розвитку морального бачення людей набагато вищий.
Як найвищий рівень краси та вишуканості, саме так почуття прекрасного розглядають у Франції. Але деякі філософи стверджують, що прекрасне та піднесене є абсолютно різними та протилежними поняттями. Якщо прекрасне це є відчуття певного задоволення, одухотворення, то піднесене є притаманне незадоволенню, похмурості і в деяких моментах страху. Тому його часто відносять до переліку потворного, неприємного. Але це все різні протиріччя та думки філософів з якими можливо посперечатись. Я вважаю, що людина сама вирішує, що для неї є прекрасним та піднесеним , і сама обирає та відчуває від чого вона отримує насолоду.