Естетика у сучасному світі

Норми поведінки у суспільстві Туреччини

normi_turciyaКультура Туреччини дуже давня, їй приблизно дев’ятсот років. Історія цієї країни багата та різноманітна. Завдяки поступовому переходу від Візантійської імперії до Оттоманської, існує сучасна Туреччина. Через вплив Ісламу викувались її звичаї, традиції та манера поведінки, які місцями сильно відрізняються від того, що властиво європейським народам. Саме тому перед поїздкою до цієї вишуканої країни, необхідно ознайомитись хоча б з мінімально з нормами поведінки властивими турецькому населенню.

Перш за все, необхідно зважити на те, що турок оцінить дружелюбність та ввічливість. Якщо ви будете дотримуватись цих якостей, то у будь-якому випадку зможете розраховувати на певну допомогу збоку населення. Для того, щоб встановити контакт та якось порозумітися, вам необхідно буде вивчити декілька поширених фраз.

Турецька мова жестів надзвичайно відрізняється від нашої. Одні і ті самі жести в Туреччині і в Україні можуть мати друге і навіть протилежне тлумачення. Наш знак «ні» поворотами голови тут означає «не розумію». Туристи повинні обов’язково звернути увагу на жести та міміку. «Великий палець догори» — цей жест, що означає у нас «клас», у турків вважається образливим. Захоплення чим-небудь можна виразити жестом, при якому пальці складаються в щіпку і піднімаються вертикально вгору.

Несхвалення в Туреччині висловлюють за допомогою міміки – тривале цокання мовою і кивання голови з однієї сторони в іншу. Нерозуміння буде виражатися в погойдуванні з боку в бік з маленькою амплітудою злегка нахиленої голови. Ввічливо відмовити вам у чомусь можуть за допомогою легкого поклону і прикладаючи руки до грудей.

У Туреччині мечеть і будинок вважають священною обителлю, тому заходити у взутті в ці приміщення суворо заборонено, зняте взуття необхідно залишити біля входу. Відмовлятися від частування не варто. Якщо ви хочете випити чашку кави, скажіть «будь-ласка». Якщо ви скажете «спасибі» — це буде відмова. Так як у кожній країні існують свої правила і норми поведінки, необхідно пам’ятати, і при відвідуванні певної країни взяти собі за правило.

У Туреччині вони такі:

1. Більше стосується жінок – не слід входити в мечеть з відкритими колінами, глибоким декольте і у взутті, так як це мусульманська країна та іслам є головною релігією.

2. Також багато туристів здійснюють велику помилку, коли фотографують жінок у традиційному закритому одязі.

3. Неприйнятно фотографувати і показувати пальцем на людей, які моляться, це може здатися їм дуже неввічливо, і не варто показувати підошву взуття співрозмовнику, це теж відноситься до невігластва.

4. Не слід розпивати алкогольні напої на вулиці, а так само в громадських місцях, краще пройдіть в бар, і там випийте.

5. Хто любить торгуватися, тоді вам велика порада: ніколи не торгуйтеся в магазинах, а ось на ринках це вважається обрядом, так що там можете і навіть варто поторгуватися.

6. у курортних місцях не слід ходити в купальниках або ж з відкритим торсом. Взагалі слід дуже стримано одягатися, так що короткі спідниці, відкрите декольте, майки в обтяжку будуть привертати багато уваги.

7. Не варто забувати, що в будь-якій країні є «карманщики», тому варто подбати про цінності.

8. І обов’язково дотримуйтесь обережності при оплаті готівкою у будь-якому магазині, ринковій установі, або у будь-якому невеликому ресторані. Дуже часто шахраюють. Наприклад, ви приходите в ресторан, замовили блюдо, з’їли, і вам надають чек з великою кількістю нулів, звичайно, якщо попросити вам принесуть все в стандартному вигляді.

9. Не забувайте про акуратність.

10. Відвідуючи Стамбул, остерігайтесь район «червоних ліхтарів», там, під мостом мешкають дівчата з найдавнішою професією. Так само в Стамбулі є кримінальний квартал, в якому живуть цигани.

11. І наостанок, не забувайте, що гучні розмови відносяться до некультурних

Східна гостинність в Туреччині проявляється повною мірою при прийомі гостей. Від запрошення в гості відмовлятися не прийнято. Традиційними подарунками, які приносять гості є солодощі. Іноземець може принести сувенір із своєї країни. Розбуватися прийнято перед входом в будинок, біля порогу.

Через це біля будинків в під’їздах можна побачити купу взуття. В турецьких будинках панує чистота, і вуличний бруд в них не вносять. В квартирі пропонують спеціальні гостьові тапочки. Цілком допустимо принести свої, якщо не хочете ходити в чужих. В турецькому домі є спеціальні допустимі зони – для гостів і для хазяїнів будинку. Не потрібно навіть намагатися поглянути на хазяйську частину, а також просити хазяїна, щоб показав вам будинок – це тут вважається непристойним.

Обіди в турецьких будинках проходять за низьким столом, де всі сідають на подушки, або ховаючи стопи ніг під стіл. Блюда ставлять спільні для всіх на підносі, з якого всі беруть їжу в свої тарілки спільною великою ложкою, або просто руками. Запам’ятайте – беремо правою рукою та не вибираємо найкращі шматки, це вважається непристойним по відношенню до господарів.

Святковий спиртний настій – ракія. Цокаються після тосту дном посудини. Якщо вам пропонують якусь страву, обов’язково необхідно скуштувати її, навіть якщо не хочеться їсти – хазяйка образиться. Всі розмови за столом допускаються лише з дозволу старшого в родині. Чай тут не прийнято смакувати з солодощами.

Турецькі ресторани не відрізняються від Європейських – чайові складають п’ять відсотків від суми замовлення.
Це звичайно не всі правила та норми поведінки, яких ви повинні дотримуватись під час перебування на казковому сході, ви повинні прикласти багато зусиль, щоб ваша відпустка була приємною і вам, і турецьким жителям.