Пізнання етико-естетичних традицій цієї країни відкриває нам її з іншої, ще незнаної сторони. Отже, Туреччина – країна, яка закохує в себе!
Вся суть життя турецького народу – це релігія. Аллах у серці кожного жителя, який проповідує іслам, а тут 98% вважають себе мусульманами. Покірність та віра – головні риси та чесноти добропорядного турка. Саме в релігійному контексті можна згадати про те, що священним для цього народу являється житло. Вони поважають свою оселю, вона є, свого роду, святинею і осередком духовності. Отож, зайшовши в будинок турецької сім’ї, слід обов’язково привітатися, роззутися.
П’ять разів на добу турки відвідують мечеть, де здійснюють намаз – читання молитви. Це розкриває нам ще такі риси цього народу як терпіння та витримка. У турків тече гаряча мусульманська кров, тому гостю країни, наприклад, туристу, слід детальніше ознайомитися саме з історичними традиціями, які формувалися сотнями років і стали невід’ємною частиною кожного жителя. Хоча, з іншого боку, приїжджому цей народ може здатися дещо нав’язливим. Турки – продавці магазинів чи ринків, персонал готелю чи ресторану, можуть запитати звідки ви, що вас цікавить, запропонувати допомогу. Тут не потрібно лякатися.
Турки – не європейці і значно відрізняються по своїй ментальності від жителів інших країн. Головне бути завжди ввічливим, приймати та розуміти цей дивовижний народ.
Кожна країна має свої певні традиції та етичні переконання. Але зараз ми зупинимося саме на естетичних уподобаннях цього народу. А вони вкрай дивовижні, та для нас дещо лякаючі та незвичайні. Наприклад, коли в турецькій сім’ї народжується дитина, то родичі обов’язково йдуть навідати немовля, дарують золоті монети та фігурки. Найближче оточення дарує молодій мамі ювелірні вироби та коштовності. Коли маля вже назвали, йому на вушко пошепки промовляється молитва.
Також це повторюється, коли дитині виповнюється сорок днів. Його обов’язково розтирають сіллю та купають(вважається, якщо не зробити саме так, то тіло та рот немовляти буде мати неприємний запах). Варто звернути увагу, на такий особливий мусульманський обряд як обрізання. Воно здійснюється хлопчикам у віці 7-12 років, і є першим кроком для становлення хлопчика як чоловіка. Це все святкується з розмахом і має велике значення в житті кожного майбутнього чоловіка.
Взагалі, турецький народ любить свята. Головним святом є Рамазан – 13 днів до сутінків усі мусульмани світу дотримуються строгого посту. Наступне, по важливості є свято Шекер Бейра, яке триває три дні. Люди ходять в гості один до одного, обмінюються солодощами та святкують.
Вживати алкогольні напої не являється популярною справою, а в деяких ресторанах, це навіть заборонено. Тому чорна кава – традиційних улюблений напій жителя Туреччини. Що не скажеш про древні часи. Колись насолоджуватись цим чудовим напоєм могли дозволити собі тільки правителі. Зараз кожен може і любить випити чашку кави після їжі. Потрібно пам’ятати,що справжня турецька кава ніколи не вживається з молоком. Найдивовижніше те, що кавових плантацій у Туреччині немає; каву завозять з Бразилії та Йемену.
Також поширеним напоєм є чай. У цій країні він потребує особливого кропіткого приготування. Але кава та чай – це напої, які п’ють у всьому світі. Існує таке, що відкриває нам кухню Туреччини з іншого незвичного боку. Наприклад, айран. Його роблять з йогурту, з додаванням солі; пити слід охолодженим. Салеп або гарячий салеп – зігріваючий напій з екстракту орхідеї (деякі вважають салеп афродизіаком). Особливого значення в цій країні надають кальяну («наргіле» — кокос на перській мові).
Як не дивно, та саме з кокосового горіху вироблялися перші кальяни багато віків тому. Еволюція та прогрес видозмінили його вигляд, перетворивши на скляний та керамічний. Та сам кальян не втратив від цього своєї магії. Куріння кальяну – одне з найбільших задоволень у цій країні.
Які ж, все-таки турецький чоловік і турецька жінка? Жінка по статусу зрівнялася з чоловіком. Вона має європейський стиль одягу, може займати керівні посади. Що не скажеш про жінок з етнічних куточків країни. Вони покривають голову хусткою та повинні в усьому слухатися чоловіка – господаря та годувальника сім’ї. Тепер зупинимося на чоловікові турецької національності.
Вище було описано стиль життя, історію, певні традиції цього народу більше з позитивного боку. Та, все-таки, давайте залишатися об’єктивними і дещо згадаємо, а можливо й відкриємо для себе трішки негативного про цей народ. Турок – вуса, тюрбан, злісний погляд та готовність убивати кожного, хто стане на заваді. Турок – образ завойовника. Стереотипи створюються не за один рік чи десяток. Вони проходять довгий шлях і намертво закладаються у нашій свідомості.
Більшість універсальних словників світу тлумачать слово «турок» як «грубий», «тиранічний», «деспотичний». Турецький народ є ніби певною злою руйнівною силою, яка протягом віків не жаліла нікого і нічого, виправдовуючись Аллахом. В книгах та фільмах турки саме такими і постають, і це нікого не дивує. Звичка так сприймати цей народ закарбувалася у більшості жителів планети. І це сумно… ХХІ століття – століття відкриттів та демократії. Ми вчимося бути лояльними, розуміючими та сучасними.
Те, що створено віками, ми вже не змінимо, та можемо змінити хоча б своє бачення, своє сьогодення та майбутнє. Ми мусимо бути людьми.