Етика та естетика дуже схожі за написанням ,але це різні поняття, а точніше цілі науки. Тож перейдемо до короткого опису естетики . Естетика – це наука, що вивчає емоційно-чуттєве та в якійсь мірі інтелектуальне ставлення до нашої з вами дійсності ,відповідно її предметом є найбільш виразні і приємні для нашої душі та тіла об`єкти дійсності(простіше сказати це мистецтво у всіх його проявах). Естетика також відповідає за правильне чуттєве виховання особистості, що є важливою ланкою у вихованні , як процесі ,взагалі.
То що ж поєднує етику та естетику? Перед усім спільною рисою обох наук є змінність. Звичайно є моральні цінності і деякі канони краси які залишаються незмінними на протязі віків, але ж як багато змінилося…Навіть якщо звернутися в недалеке минуле, я маю на увазі повернутися назад років на двадцять, тридцять і порівняти з теперішнім поколінням, можна побачити як докорінно змінилися смаки та погляди.
Те що здавалося прекрасним нашим батькам, сприймається сучасною молоддю далеко не позитивно. Можливо хтось вважає що це є проблемою, але як на мене це чудово,адже щось нове не значить погане. І як би я не розписувала зараз на цю тему, все одно через 20 років я буду казати своїй дитині, що у наш час все було по іншому…
Естетика ,в свій час,як частина філософії активно співпрацювала з етикою на основі ідеї гармонії зовнішнього і внутрішнього. Особливою стороною, що є не дивно ,етики та естетики є аналіз структурності естетичного почуття та потягу , де за основу взяті внутрішні та зовнішні емоції людини.
Якщо порину ти глибше, то зовнішні почуття які виникли як наслідок того ,що ми побачили, почули ,відчули тактильно – це біологічні надбання людини. А от любов, пристрасть , ненависть – це почуття де вагому роль грає етично-моральне навантаження, яке несе на собі особистість. Тобто обидві науки досліджують людину, що володіє, можливо навіть прихованими для себе творчими здібностями.
Вагому роль етика грає при аналізі прекрасного, художньої діяльності, що вже є предметом естетики. З цього випливає що, наприклад, художник, коли створює картину і відповідає за те, що принесе його картина у світ, як вплине на свідомість людей які доторкнуться до його ж бачення світу через мистецтво. З цього випливає, що митець як ні хто інший несе моральну відповідальність за наслідки які будуть мати відбитки його творчості у душах людей.
Хотілося б ще додати про етику та естетику влади. Що до естетики влади, то вона висвітлюється як в мирний так і в буремний час, а також під час святкування різних державних дійств. Етика влади, на мій погляд, полягає у дотриманні владою норм моралі, адже міждержавні відносини слід, як і відносини між людьми підпорядковувати моральним нормам. З цього виходить що етика і естетика взаємодіють навіть в такій галузі як влада і владні відносини.
Навіть у природоохоронній сфері етика та естетики знайшли точки спів дотику. А дійсно де ж як не в природі ми знаходимо натхнення на творчість. Адже природа не підкорена, вільна і тим є прекрасна. Моральність криється в її чистоті(Джон Мюір). Але естетика в природі несе в собі вторинність ,адже в природі усі рівні незалежно від того красива істота чи ні. А моральність полягає в усвідомленні цієї рівності і заперечення піднесення над кимось якоїсь окремої істоти.
Так як суспільство не стоїть на місці з`являється така лінія, як етика та естетика культури мережі. Н.Віннер зазначав, що ми живемо у світі хаотичної моралі. Нашій громаді слід усвідомити рівність ,яка має бути між моральною відповідальністю митця та творчою свободою.
Отже, в нашому суспільстві дуже багато свободи, і це не є погано, а навіть на краще, але проблема у тому ,що ми не вміємо морально відповідати за вчинки, які навіяла нам свобода…Слід навчитися користуватися свободою і тільки тоді вибудується не хаотична, а чітка система моральних та естетичних цінностей.
Як до прикладу хотілося б звернутися до відомого роману Оскара Уайльда «Портрет Доріана Грея»,хоч портрет юнака і був прекрасним як і сам юнак, але потворність внутрішнього світу Доріана, його антиморальна поведінка відобразились на портреті з часом в образі огидних слимаків. Звичайно це фантазія автора, але як на мене у людей в душі яких не живе мораль панують саме такі страшні слимаки.
Етика і естетика ідуть нога в ногу один з одним і з часом. Це дві різні науки, але вони прекрасно і гармонійно співіснують у різних сферах життя людей. А як по іншому ,якщо естетика контролюється етикою, тобто моральними нормами ,що диктуються етикою ,адже якщо щось прекрасне не буде відповідати наявним канонам моралі ,хіба можна буде назвати цей витвір прекрасним.