У «Підлітку» і «Анні Кареніній» майже відсутній опис релігійних обрядів, сучасники письменників жили в умовах природного дотику з релігією і які-небудь подробиці були зайві. У Достоєвського образ церкви як дому Божого міцно пов’язаний з образом матері (для християнської моралі більш характерне пов’язування церкви і Бога з образом батька), з глибинними особистісними переживаннями — присутність Аркадія на відспівуванні, а отже і з глибокою вірою, що відображає щирість і дитячу безпосередність справжнього християнина.
У Толстого ж образ церкви, а отже і всього християнства в цілому, пов’язаний з ідилічною сімейної картиною: Дар’я Олександрівна з дітьми на причасті, вінчання Левіна і Кіті. У романі Толстого відображена і роль Церкви у суспільстві (губернатор і дворяни їдуть в собор після виборів, що є більш характерною рисою для нашого часу, а не для самого християнства, згідно якого потрібно спочатку йти в церкву а решту справ вирішувати потім). Особливо чітко це відображається в словах Анни маніакальною ідеєю: «Навіщо ці церкви, цей дзвін і ця брехня?».
Відразу стає ясно, що вона дотримувалася тільки зовнішньої сторони християнства, тому що так всі роблять і так далі, не спробувавши навіть зрозуміти справжні основи християнства, а тільки орієнтуючись на зовнішній їх прояв.
Серця героїв у романах Толстого і Достоєвського по відношенню до віри можна розділити на 4 групи. До першої належать персонажі легковажні, невіруючі (Стіва Облонского, Анну Кареніну, Вронського, художника Михайлова, мужика Прохора; Крафта, Ламберт, Дергачова і Рябого, Трішатова, самогубцю Олю, князя Сергія, старого князя Сокольського).
Їхні серця подібні дорозі, добрі насіння на якій склювали птиці (викрав лукавий). До другої групи можна віднести пристрасних, але непостійних героїв — Миколу Левіна та Андрія Петровича Версилова, серця яких подібні кам’янистому ґрунту, на якому сонце (труднощі, спокуси, гоніння) висушило насіння віри. У третю групу увійшли герої метушливі, зовнішня віра яких прикриває внутрішню непристойність, їхні серця подібні ґрунту, що дав швидкі сходи, заглушені терням. Це графиня Лідія Іванівна, мадам Шталь, ватажок Свіяжский; Ганна Андріївна, генеральша Ахмакова і абат Ріго. Нарешті, до четвертої категорії віднесемо героїв, які принесли в різному ступені плоди віри (священик, Щербацкі, Львови, Кіті, Варенька, Матрьоша, Хомич, Фоканич, мужики у Левіна; Макар Іванович, Софія Андріївна, Марія Іванівна і Микола Семенович, Ліза), серця їхні подібні доброї ґрунту, що дав врожай у 30, 60 і навіть 100 крат.
Цікаво, що представники вищого суспільства зустрічаються у всіх чотирьох групах: 1) абсолютно нерелігійні і невіруючі люди; 2) пристрасні, але непостійні; 3) віруючі «на показ» або «особливо»; 4) намагаються вірити і жити по-християнськи. Герої ж з народу умовно діляться на віруючих і не віруючих, саме ці категорії і є найбільш значними за чисельністю.
Показовими є образи Стіва Облонського і старого князя Сокольського, яких до заперечення християнства штовхає «широка» натура. Обидва не байдужі до жінок, а релігійні питання цікавлять їх у тій мірі, в якій відповідають особистим нахилам. Легковажному Стіву віра не потрібна, адже жити і так весело. Але у Толстого вони вгадуються по справам і оточенню Вареньки, а у Достоєвського про християнське смирення Софії Андріївни свідчать і її життя, і слова, і жести. Варенька зображена в потоці знеособленої любові (тому й щаслива), мати ж Підлітка уособлює любов особистісну, завжди пов’язану зі стражданням.
Герої 4-ї групи (дорога) сприймають Церква тільки зовні, як будівля. Персонажі третій групи (терні) сприймають Церкву як релігійну організацію. Для шукаючих типів 2-ї групи (камінь) Церква є образ думки і життя, що дозволяє вийти за межі буденного. Нарешті, для героїв 1-ї групи (доброго ґрунту) Церква виступає у значенні позачасового і безкорисливого єдності Бога і люблячого людства, тобто в своїй сакральної сутності.
Отже на прикладі відношення цих чотирьох груп до церкви, можна чітко прослідити і виявити шлях, який проходить кожна людина у своїх моральних пошуках. Цей шлях починається з зовнішнього сприйняття моралі, з самого дитинства, коли батьки кажуть роби так і так, тому що це правильно. Багато хто залишається на цьому етапі до кінця свого життя, не бажаючи розвиватися далі в моральному плані.
Наступним кроком є сприйняття церкви як релігійної організації – тобто часткове визнання її права на існування, для тих кому це потрібно. Ще менша частина досягають третього етапу, після пережитих багатьох життєвих бур, витримавши їх і не зламавшись, не зупиняючи пошуки себе в цьому житті. Для них і є мораль тим пристанищем, яке допоможе витримати чергові життєві бурі, дасть підтримку в складні моменти життя і дозволить розвиватися далі. І нарешті досягаючи останнього умовного етапу, починають по справжньому розуміти сакральний смисл, а не тільки зовнішні прояви, що
Враховуючи все вищевикладене, можна зробити висновок, що Л. Толстой і Ф. Достоєвський були геніальними моральними мислителями, які використовували різні підходи, але йшли до однієї мети кращого зрозуміння процесу морального пошуку сенсу життя людини, його основних етапів і допомагають пройти весь цей шлях разом з ними і читачам.